V pátek 6. září 2024 se bude konat první projektové setkání klíčových aktérů (neboli Stakeholder meeting) projektu GH2M. Setkání proběhne v rámci Silničního veletrhu Správy a údržby silnic Pardubického kraje v Doubravicích.
Projekt GH2M (celým názvem Accelerating the deployment of green hydrogen mobility in EU regions) je financován z programu meziregionální spolupráce Interreg Europe s cílem zrychlit zavádění vodíkových technologií a infrastruktury na území partnerů projektu.
Na projektu spolupracuje celkem devět partnerů z osmi zemí Evropské unie. Projekt byl zahájen 1. dubna 2024 a potrvá do 31. března 2028. Během této doby budou v rámci aktivit projektu provedeny rešerše a mapování infrastruktury, politických opatření a legislativních požadavků na vodíkovou infrastrukturu. Součástí projektu jsou také workshopy a sdílení dobrých praxí partnerů projektu, které pomohou urychlit zavádění vodíkových technologií do praxe na území Pardubického kraje.
První setkání klíčových aktérů je úvodní schůzkou, kde se sejdou zástupci samosprávy s odborníky na vodíkovou problematiku. Hlavními aktéry setkání budou Rut Bízková, bývalá ministryně životního prostředí a v současné době koordinátorka pracovní skupiny transformujících se uhelných regionů v oblasti podpory aplikace vodíkových technologií a koordinovaného rozvoje konceptu „vodíkových údolí“, a Petr Mervart, zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro vodíkové strategie.
Skupina klíčových aktérů projektu se skládá ze zástupců Pardubického kraje a města Pardubic, Univerzity Pardubice a zástupců soukromého sektoru z významných firem v oblasti vodíkových technologií a automotive.
Cílem setkání je rozšířit povědomí o možnostech využití vodíku v dopravě a výhledově reálné využití či výroba zeleného vodíku na území Pardubického kraje.
Vzhledem k cílům stanoveným v Zelené dohodě pro Evropu, z níž vycházela aktualizace Vodíkové strategie České republiky 2024, je potřeba urychlit implementaci vodíku do opatření na snížení emisí CO2 jako dalšího prvku z opatření proti klimatickým změnám a dosažení cíle klimatické neutrality do roku 2050.